Žolinčius

 

 

Natūralūs gydymo būdai 

Paprastoji bitkrėslė. Tanacetum vulgare

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Paprastoji bitkrėslė“

Paprastosios bitkrėslės yra daugiamečiai, 1,5 m. aukštį pasiekiantys, savito kvapo  augalai. Paprastoji bitkrėslė žydi nuo liepos iki rugsėjo, kartais- spalio mėnesio. Paprastosios bitkrėslės dažniausiai įsikuria dykvietėse, prie sodybų, pakelėse, ant geležinkelių pylimų, bet gausiausiai jų randama didžiųjų ir vidutinių upių pakrantėse.

Bitkrėslės labiausiai mėgsta priesmėlio ir priemolio dirvožemį, tačiau gali augti ir molio dirvožemyje, tik svarbu, kad šis nebūtų permirkęs. Bitkrėslės yra šviesomėgiai augalai. Po medžiais arba tarp krūmų jos menkai žydi. Paplitusios visoje Lietuvoje.

Lietuvoje paprastųjų bitkrėslių gydomosios savybės žinomos nuo seno. Apie tai galima spręsti ir iš daugybės liaudiškų pavadinimų: auksaširdė, bitkrėslis, bitkvieslė,  bridkažolė, bridklas, kirmytžolė, marūnas, saulakrėslis, saulėkrislės ir kitokie. Jeigu  augalai žmonėms buvo nesvarbūs, jų nepažinojo ir nesistengė įvardyti. Tikėtina, jog paprastosios bitkrėslės žmonių gyvenamojoje aplinkoje išplito todėl, kad nuo seno augintos prie namų. Be to, kai kur kaimuose iki šiol aptinkama paprastųjų bitkrėslių su smulkiai suskaidytais garbiniuotais lapais. Jos augintos darželiuose kaip dekoratyviniai augalai.

Truputį šviežių paprastosios bitkrėslės lapų arba graižų galima pridėti į salotas. Jie suteikia savitą kvapą ir kartoką skonį. Kai kuriuose kraštuose bitkrėslių lapai ir graižai naudojami kaip prieskoniai vietoje muskato arba cinamono, iš jų verdama arbata. Anksčiau Lietuvoje džiovintų lapų ir graižų milteliais vasarai būdavo apibarstomi lašiniai ir kumpiai, kad jų nepultų musės ir kiti vabzdžiai.

Paprastųjų bitkrėslių lapų karštais kompresais liaudies medicinoje gydytos odos ligos, patinimai, votys. Nuoviru būdavo naikinamos utėlės ir glindos, gydomi niežai. Paprastoji bitkrėslė - nuodingas augalas, todėl gydymo tikslais jį reikia vartoti labai atsargiai.

Lapuose ir žiedynuose randama apie 0,15 procentų eterinio aliejaus, kurio sudėtyje yra kamparo, borneolio ir tujono. Tujonas - veiksmingas insekticidas, bet labai nuodingas žinduoliams.

Jauni ūgliai su lapais seniau naudoti audiniams dažyti žaliai, o lapai ir žiedynai - geltonai. Teigiama, kad šalia vaismedžių ar dekoratyvinių augalų auginamos bitkrėslės atbaido kai kuriuos kenkėjus. Jas galima sodinti gėlynuose, tačiau svarbu tinkamai parinkti vietą, nes augalai sparčiai plinta šakniastiebiais. Gėlynams geriau rinktis veisles su garbiniuotais lapais, nes tokie augalai puošnesni, kvapnesni, lėčiau dauginasi šakniastiebiais.

 

Receptai su šia vaistažole: 

Receptas nuo kirmėlių

Vaistažolių mišinys: 3 d. bitkrėslės žiedų, 2 d. pipirmėtės lapų, 2 d. pelyno žolės

1 arb. šaukštelis mišinio užpilamas ¼ stiklinės verdančio vandens, paliekama 10 min stovėti, kad prisitrauktų, nukošiama. Geriama po ¼ stiklinės 4 kartus per dieną.

 

Didžioji dilgėlė

Paprastoji kraujažolė

Paprastoji garšva

Paprastasis kietis

Paprastoji rugiagėlė

Paprastoji morka

Paprastoji rykštenė

Paprastoji takažolė

Paprastoji trūkažolė

Raudonasis dobilas

Paprastoji gervuogė

Penkiaskiautė sukatžolė

Paprastoji jonažolė

Paprastoji avietė

Pavasarinė raktažolė

Paprastoji žemuogė

Paprastasis raudonėlis

Paprastoji bruknė

Pelkinė vingiorykštė 

Plačialapis šaukštis

Serentis

Trūkažolė

Vaistinė ramunė